Gjatësia e gishtave tregon inteligjencën e fëmijëve

 :: Show Biz :: Lifestyle

Shko poshtë

Gjatësia e gishtave tregon inteligjencën e fëmijëve

Mesazh nga Vizitor prej Sun 3 Jul 2011 - 1:25


Tashmë prindërit mund ta kuptojnë që në fëmijërinë e hershme të fëmijëve të tyre se ku duhet t’i orientojnë ata. Madje
dhe vetë fëmijët, kur arrijnë një moshë mund ta kuptojnë vetë ndarjen.
Sipas një studimi të fundit të kryer nga psikologët, prindërit mund të
parashikojnë aftësitë matematikore të fëmijëve të tyre, thjesht duke u
vështruar gishtat e duarve.
Fëmijët me gishta më të gjatë janë më të aftë në matematikë, ndërsa
fëmijët me gishta më të shkurtër kanë tendencën të jenë më mirë në
letërsi.
Mark Brosnan, i cili udhëhoqi studimin u shpreh:“Ashtu siç kemi vënë
re gjatë këtij studimi, ne mund të parashikojmë shumë qartë nëse fëmijët
do jenë më të zotët me shifrat apo me fjalët”.
Në kërkimin e botuar në revistën “British Journal of Psychology”,
shkencëtarët kanë matur gjatësinë e gishtave të 75 fëmijëve të moshës
shtatë vjeç./Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz :: Lifestyle

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi