Harry Potter: fakte dhe statistika

Shko poshtë

Harry Potter: fakte dhe statistika

Mesazh nga Vizitor prej Sat 16 Jul 2011 - 4:44


seria e tetë e filmit “Harry Potter” pritet që të thyjë rekordet
gjatë fundjavës, kështu që Telegrafi i ka hedhur një shikim statistikave
dhe fakteve tjera për një prej serive më të suksesshme në historinë
kinematografike.
Përderisa jemi shumë pranë për t’i thënë
lamtumirën e fundit filmit që na rriti dhjetë vitet e fundit, tani keni
rastin për t’u habitur me disa prej statistikave që do t’iu lënë
gojëhapur.
Filmi i parë Harry Poter: “Sorcerer’s Stone” ishte lansuar më 16
nëntor të vitit 2001, ndërsa që nga ajo kohë, janë bërë nëntë vite,
shtatë muaj dhe 29 ditë, kur do të lansohet seria e tetë dhe e fundit.
Harry Potter ka arritur që të grumbullojë nëntë nominime Oscar për të
gjitha seritë, ndërsa në total përfitimi për të tetë seritë është 6.37
miliardë dollarë.
Në total, ky fitim gjigant është arritur për jo më shumë se 19 orë
dhe 41 minuta film historik, skenari i të cilit ishte marrë nga një
shkrimtare e njohur britanike, e nga i cili film sot kanë dalur aktorë
të mëdhenj hollywoodian, si Emma Watson dhe Daniel Radcliffe.
8 seri të filmave
6.37 miliardë dollarë
9 nominime Oscar
85% i cilësuar si film me risi
19 orë dhe 41 minuta – 8 seri.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi