Nuk ka pasoja për fëmijët që flasin më vonë

Shko poshtë

Nuk ka pasoja për fëmijët që flasin më vonë

Mesazh nga Vizitor prej Tue 19 Jul 2011 - 9:58


Një studim australian ka treguar se të folurit e vonshëm nuk ka kurrfarë ndikimi në shëndetin mendor të fëmijëve.Shkencëtarët
pranë Universitetit “Western Australia” kanë përcjellë zhvillimin e
fëmijëve të cilët flasin më vonë dhe kanë zbuluar se ata nuk janë më të
turpshëm, depresivë ose më agresivë sesa moshatarët e tyre që kanë folur
më herët.
Në studim janë përcjellë 1.400 fëmijë, ndërsa konkludimi i
shkencëtarëve është se aftësia e vonshme e të folurit nuk është faktor
rreziku për çrregullimet e mëvonshme emocionale apo në sjellje.
/Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi