I linduri me gjysmën e zemrës fiton betejën për jetën

 :: Show Biz

Shko poshtë

I linduri me gjysmën e zemrës fiton betejën për jetën

Mesazh nga Erisa1 prej Wed 8 May 2013 - 11:44Një foshnje i lindur me vetëm gjysmën e zemrës funksionale pritet që të ketë një jetë normale, pasi ndonëse me probabilitetin kundër, kaloi me sukses dy ndërhyrje kirurgjikale tepër të vështira në zemër.
Sipas mjekëve, kur ai u shoqërua në spital nëntë ditë pas lindjes për probleme në frymëmarrje, Ryan Black kishte në rastin më të mirë vetëm 25% mundësi për të mbijetuar.
Doktorët zbuluan se i porsalinduri ishte prekur nga sindroma hipoplastike, një gjendje mjekësore që evidentohet në një në 5 mijë fëmijë dhe do të thotë se pjesa e majtë e zemrës nuk është zhvilluar në barkun e nënës, duke lënë vetëm gjysmën tjetër në funksionim të plotë.
I diagnostikuar me këtë sindromë të vështirë, Ryan iu nënshtrua dy operacioneve brenda dy ditëve në muajin shkurt dhe pasi i mbijetoi ndërhyrjes, në javët që pasuan ai nisi të bënte një rikuperim të pabesueshëm edhe për vetë mjekët.
Nëntë muaj më pas, Ryan, fëmija i dytë i një çifti britanikësh, është rikuperuar tërësisht, me pjesën e majtë të zemrës që është rikthyer në parametrat e zakonshëm dhe pritet që të mos ketë më probleme për jetesën e tij normale në të ardhmen.
avatar
Erisa1
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2039
 <b>Piket</b> Piket : 2564
Regjistruar : 28/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Pran Gjanices

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi