Indi, gruaja lind pa operacion binjakë të ngjitur

 :: Show Biz

Shko poshtë

Indi, gruaja lind pa operacion binjakë të ngjitur

Mesazh nga Erisa1 prej Thu 9 May 2013 - 0:02


Një grua indiane ka habitur të gjithë duke lindur në mënyrë natyrale binjakë të ngjitur me njëri-tjetrin. Shalu Pawar i ka lindur në shtëpi binjakët dhe pa asnjë ndihmë profesionale.
Binjakët janë të ngjitur me njëri-tjetrin në stomak dhe normalisht raste të tilla lindjesh zgjidhen me operacion çezarian dhe është stafi mjekësor ai që kujdeset për të vegjëlit.
Por, bashkëshorti i Shalu nuk fiton sa duhet për të përballuar shërbimin spitalor.
Vetëm 1 çift binjakësh në 40 mijë lindin të ngjitur me njëri-tjetrin dhe vetëm 1% e tyre arrijnë të jetojnë më shumë se 1 vit.

Për arsye që ende nuk dihen, femrat janë më shumë të rrezikuara nga ky fenomen. Edhe pse mjekësia ka ecur para, ndarja me operacion është shumë e rrallë edhe në ditët e sotme.
avatar
Erisa1
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2039
 <b>Piket</b> Piket : 2564
Regjistruar : 28/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Pran Gjanices

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi