Klima, shkencëtarët ashpërsojnë apelin

 :: Show Biz

Shko poshtë

Klima, shkencëtarët ashpërsojnë apelin

Mesazh nga Ariol prej Sun 12 May 2013 - 1:06

Shkencëtarët i kanë kërkuar liderëve botërore të kalojnë në veprime konkrete lidhur me ndryshimet e klimës, pas njoftimeve se nivelet e dioksidit të karbonit në atmosferë kapërcyen pragun simbolik. Për të parën herë regjistrimi ditor i CO2-shit në laboratorin e një agjencie qeveritare amerikane në Hauai kaperceu 400 pjesë për milion.
Ekspertët, të cituar nga mediat ndërkombëtare, paralajmërojnë se nuk ka kohë më për të qëndruar duarkryq dhe duhet vepruar. Dioksidi i karbonit konsiderohet më i rrezikshmi i gazeve shkaktare të efektit serë që krijohen nga njeriu, mbi të cilat rëndon faji kryesor për rritjen e temperaturës së planetit gjatë dekadave të fundit.
avatar
Ariol
WebMaster Forum
WebMaster Forum

<b>Postime</b> Postime : 526
 <b>Piket</b> Piket : 560
Regjistruar : 02/01/2011
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : tirana

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi