Ndonjëherë është më e shëndetshme që të jesh pa punë

 :: Show Biz

Shko poshtë

Ndonjëherë është më e shëndetshme që të jesh pa punë

Mesazh nga Jerenim prej Sun 19 May 2013 - 6:11


Edhe pse sot është papunësi e madhe, ndonjherë është më mirë që të jesh pa punë se sa të kalhet përmes torutrës së shefave dhe firmave. Investigimi më i ri tregoi se të punësuarit me kushte të këqia pune vuajnë njëlloj si edhe njerëzit pa punë.

Universiteti kombëtar në Australi e krahasoi gjendjen mentale të së punësuarëve dhe të pëpunësuarëve britanikë. Shefi i ekipit investigues Piter Batervort deklaroi se të punësuarit që janë të pakënaqur nga puna e tyre ndejnë të njëjtat probleme si edhe të papunësuarit.

Ai shtou se këta persona njëlloj ndjejnë ankth apo depresion, pa dallim se njëra palë janë të punësuar dhe pala tjetër jo.

Disa investigime parparake treguan se njerëzit që janë të pakënaqur nga puna kanë tensionin e gjakut më të lartë edhe kur nuk janë në punë. Gjithashtu, ata që ndodhen në funksionet më të larta kanë 20 për qind mundësi më tepër që të sëmuren nga zemra.

Psikologu Deril O-Konor nga Universiteti në Lids thekson se gjithçka është rezultat i ndjenjës nëse kemi apo nuk kemi kontroll mbi atë që punojmë. Një nga shembujt është ndjenja se mundi ynë në punë nuk është shpërblyer në mënyrën e duhur dhe shkakton stres, ndërsa kjo e rrit mundësinë për sëmundjet nga zemra.

Profesiri Baterbort shtoi se përmirësimi i kushteve në pujnë, si për shembull sigurim më i mir, më pak angazhime dhe rritje të vetëbesimit, mundet në mënyrë pozitive të ndikojë në shëndetin psiqik dhe të sjellë më pak sëmundje.
avatar
Jerenim
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 166
 <b>Piket</b> Piket : 208
Regjistruar : 13/05/2013
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : As un nuk edi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ndonjëherë është më e shëndetshme që të jesh pa punë

Mesazh nga Jerenim prej Sun 19 May 2013 - 6:22

Psikologu Deril O-Konor nga Universiteti në Lids thekson se gjithçka është rezultat i ndjenjës nëse kemi apo nuk kemi kontroll mbi atë që punojmë. Një nga shembujt është ndjenja se mundi ynë në punë nuk është shpërblyer në mënyrën e duhur dhe shkakton stres, ndërsa kjo e rrit mundësinë për sëmundjet nga zemra.

kjo gje eshte shuum e perhapur ne kohen qe jemi dike jetuar ..
avatar
Jerenim
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 166
 <b>Piket</b> Piket : 208
Regjistruar : 13/05/2013
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : As un nuk edi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ndonjëherë është më e shëndetshme që të jesh pa punë

Mesazh nga Jerenim prej Fri 24 May 2013 - 23:41

Kan then pleqet e mocem nese puna e lodh njeriun .. pasiviteti e kalb..
perseri eshte mire me qe ne pune diku se a me prit gati..
avatar
Jerenim
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 166
 <b>Piket</b> Piket : 208
Regjistruar : 13/05/2013
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : As un nuk edi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ndonjëherë është më e shëndetshme që të jesh pa punë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi