Reuters për vrasjen

Shko poshtë

Reuters për vrasjen

Mesazh nga Erisa prej Sun 23 Jun 2013 - 0:39

Vrasja e simpatizantit të LSI-së në qytetin e Laçit dhe plagosja e kandidatit të PD-së gjetën jehonë të menjëhershme në shtypin e huaj. 

Agjensia e lajmeve Reuters e përcjell informacionin duke kujtuar edhe një herë me sa vëmendje po ndiqen këto votime nga Perëndimi i shqetësuar mbi gjendjen e demokracisë në Shqipërinë anëtare të Nato-s. 

E majta po përpiqet t’i mohojë kryeministrit Sali Berisha një mandat të tretë 4-vjeçar radhazi, i paprecendent ky për vendin që prej përmbysjes së regjimit komunist në 1991-n, thekson Reuters. 

Por, kërcënimi i një rezultati të diskutueshëm zgjedhor është gjithmonë 

e më i lartë që prej sherrit politik që e la organin më të lartë elektoral, Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, me mangësi stafi e të paaftë ta certifikojë rezultatin. Që prej 1991-shit, Shqipëria nuk ka mbajtur kurrë zgjedhje të cilësuara krejtësisht të lira e të ndershme, nënvizohet në artikullin e agjensise prestigjoze të lajmeve dhe një dështim tjetër do të ishte një goditje për ambiciet e anëtarësimit në Bashkimin Europian. 

Sondazhet e para të opinionit, jo fort të sigurta për Reuters, tregojnë epërsi të liderit të Partisë Socialiste, Edi Rama. Për Berishën, dominues të jetës politike të vendit që nga rrëzimi i regjimit komunist, humbja në këto zgjedhje do të nënkuptonte për reporterët e huaj edhe fundin e karrierës politike. 

/ Top Channe
l

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi