Kuriozitete te ndryshme....?

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Thu 21 May 2009 - 11:37

First topic message reminder :

Kuriozitete te ndryshme....?Prej sot e kesaj dite anglezi Perry Watkins nuk do te kete me asnje problem per te parkuar.
Ai ka krijuar nje veture te pazakonte, per shkak te permasave shume te vogla qe ka ajo.

Mund te qarkulloje fare mire ne rruge, vetem se shoferi duhet te
kerruset pak. Eshte 99 centimetra e larte, 66 centimetra e gjere dhe
130 centimetra e
gjate. Kjo makine tashme eshte regjistruar ne rekordin e librave
Guinness.

Duket si nje makine qe gjendet neper parqe lojerash, po ne fakt ajo ka nje motorr te mirefillte.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Wed 27 May 2009 - 9:27

Dizajneri tunizian zbulon pantallonat më të gjatë në botëDizajneri tunizian i modës Larbi Boukamha ka qeshur me krenari të
shtunën derisa po dërgonte kreacionin e tij, pantallonat më të gjatë në
botë, në një
stadium futbolli afër Tunisit.
50 metra të gjata, sa edhe një ndërtesë 22 katëshe, me një bel prej 36
metrash, pantallonat kanë tejkaluar një palë pantallonash peruane që
ishin 10
metra më të shkurtra për të zënë vend në Librin e Rekordeve Botërore
Guinness.

"Kam punuar në to dy muaj, me nga tetë orë në ditë", ka thënë
37-vjeçari Boukamha duke sqaruar se për pantallonat ka përdorë 1.600
metra stof si dhe
16.500 euro.

"Larbi Boukamha e meriton këtë shpërblim", ka thënë Omar Talel nga
Libri i Rekordeve Guinness, i cili ishte në Tunis për të bërë të
vlefshëm rekordin.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 2 Jun 2009 - 9:33

Britani, nje cift feston 81 vjet marteseNje cift britanik ka shenuar rekordin e bashkejeteses, duke festuar
pervjetorin e 81-te te marteses. Frank dhe Anita Milford nga Devon,
lidhen
jetet e tyre me 26 maj 1928.
Frank eshte 101 vjec dhe
Anita do te behet po aq muajin tjeter. Ne muajin shkurt ata do te
festojne thyerjen e rekordit, si cifti me jetegjate ne
Britani.

Bashkeshortet kane treguar se gjithnje gjejne kohen per nje puthje e
nje perkedhelje perpara gjumit. Cifti qe u njoh me 1926, thote se nuk
ka ndonje
sekret magjik per nje martese te lumtur. Ata tregojne se kane perjetuar
Luften e Dyte Boterore dhe u kane shpetuar dy here bombave.

Sipas njerit prej dy femijeve qe ka cifti, sekreti kryesor i
jetegjatesise se tyre se bashku, eshte te qenurit te lumtur me
njeri-tjetrin.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 2 Jun 2009 - 9:33

Tenton të vjedh televizorin duke e fshehur nën fustanTenton të vjedh televizorin duke e fshehur nën fustan
Një kriminele anonime ka menduar se do të kalojë pa u vërejtur me një
televizor të fshehur nën fustanin e saj të gjerë. Ndoshta edhe do t'ia
arrinte
po të mos i binte përtokë.
Policia nga Neusiedl ka arrestuar një rumune e cila ka tentuar të fsheh
televizionin plazma nën fustan dhe të dal pa u hetuar nga dyqani i
pajisjeve
elektronike. Derisa tre asistentët e saj e kanë mbajtur të zënë
shitësin, gruaja anonime e ka futur televizionin një metër të madh dhe
me vlerë rreth
600 euro nën fustanin e saj. Megjithatë, për fatin e saj të keq, është
dorëzuar sepse televizioni nuk ishte edhe aq i lehtë. Katërshja e
hajnave ka
filluar të ikën. Detektivët e kanë kapur gruan para derës së dyqanit.
Më pas i kanë ndjekur edhe meshkujt të cilët ikën me automjet por më
pas e
detektivët lajmëruan policinë të cilët i kapën më vonë në kufirin
hungarez.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 2 Jun 2009 - 9:33

Italiania shkelmon të fejuarinItaliania shkelmon të fejuarin për shkak të tradhtisë në Facebook
Italiania 28-vjeçare Valeria A, e ka lënë të fejuarin e saj Antonio M,
siç ka thënë ajo “derrin tradhtar” pasi ka parë fotografinë e tij duke
u
përqafur me një grua tjetër në rrjetin e njohur për shoqërim online -
Facebook.

Pasi e ka zënë, tanimë ish të fejuarin, me një vajzë tjetër, me ndihmën
e një miku, ajo ka shtypur dhe ngjitur mijëra afishe nëpër mbarë Romën.

fotografinë, të cilën e ka shkarkuar nga profili i Antonios, shihet
koka e tij në mes të gjinjve të zhveshur të një gruaje të panjohur.

“Shyqyr Zotit që ekziston Facebook! Së paku e kam marr vesh se eshte
një derr tradhetar para martesës”, ka shkruar ajo në afishe dhe është
nënshkruar
si ish e fejuara dhe në emër të 548 krushqve të planifikuar që të
marrin pjesë në dasmën e cila nuk do të ndodhë kurrë.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 2 Jun 2009 - 9:33

29 vjeçari ka 21 fëmijë dhe 11 gra!

Desmond Hatchett ka vetëm 29 vjet, e veçmë ka 21 fëmijë me 11 gra të
ndryshme. Fëmija më i vogël sapo i ka lindur, derisa më i vjetri i ka
11 vjet,
shkruan gazeta britanike “The Telegraph”.
"Thjesht ka ndodhur”, ka thënë babai krenar nga Tennessee i cili ka
përfunduar në gjyq, sepse nuk kishte paguar alimentacionin për fëmijët
e tij.
Është interesante që gjatë një viti i kanë lindur katër fëmijë, një
nënë me të i ka dy fëmijë, derisa mediat e kanë quajtur rekorderin
amerikan.

Ai pohon se nuk mund të përkujdeset për fëmijët sepse fiton pak, dhe vlerëson se shteti duhet t’i ndihmojë.

"Desmondi nuk mund të përkujdeset për të gjithë fëmijët, prandaj shteti
Tennessee duhet të angazhohet", ka thënë Kieth Pope, avokati i
Desmondit.

Babai krenar në fund u ka thënë gjykatësve se nuk do të ketë më fëmijë.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Wed 3 Jun 2009 - 8:47

Mashtruesit më të mëdhenj në histori
Njeriu, i cili falsifikoi ekuivalentin e tre
miliardë sterlinash në një komplot nazist për të përmbysur ekonominë
britanike gjatë Luftës II Botërore,
ka qenë i ftuar nga Banka e Anglisë këtë javë për të inspektuar një
prej kartëmonedhave që ka falsifikuar. Adolf Burger, 91 vjeç, një hebre
sllovak, i
cili u detyrua të kryente falsifikime thuajse perfekte në një kamp
përqendrimi, pasi e inspektoi nga afër bankënotën e pranoi se e kishte
falsifikuar
ai. Adolf Burger, falsifikatori i parë i ftuar në një bankë, tha për
gazetën britanike “The Times” se ai dhe të burgosurit e tjerë i kishin
shënjuar
bankënotat e falsifikuara në një mënyrë që shpresonin se do ishte e
dallueshme për Bankën e Anglisë, por s’do vihej re nga nazistët.

Burger ndihmoi për krijimin e 135 milionë stërlinash false, sot
ekuivalente me tre miliardë sterlina. Agjentët gjermanë i futën në
gjithë Evropën dhe
kishte plane për të stabilizuar paundin. Tipografi, gruaja e të cilit,
Gisela u ekzekutua në dhomat e gazit në Birkenau, i mbijetoi Auzhvicit
dhe
Birkenaut përpara se të dërgohej në Sashenshausen për të falsifikuar.
Aty bashkë me një grup të dënuarësh të tjerë ishin të detyruar të
falsifikonin
bankënotat. Historia u adoptua për krijimin e filmit “The
counterfeiters” dhe fitoi çmim “Oscar” si filmi më i mirë i huaj vitin
e kaluar.
Falsifikatorët dhe mashtruesit janë kthyer shpesh herë subjekt filmash,
duke paraqitur skenare interesante. Victor Lustig për shembull ka
shitur
kullën “Eiffel” për hekur; falsifikatori i famshëm Frank Abagnale ka
bërë histori me falsifikimet e tij; Christopher Rocancourt, jetimi i
braktisur
nga prindërit alkoolistë, bëri para duke u shtirur si aristokrat i
familjes Rockfeller; Ferdinand Demara “ndërroi” 11 karaktere, duke u
hequr si murg,
kirurg e deri kryeredaktor. David Hampton kishte fiksim të mashtronte
VIP-at e Hollivudit. Ai filloi duke thënë se ishte djali i aktorit të
famshëm
zezak, Sidney Poitier, e më pas nuk iu ndante të famshmëve duke i
gënjyer jashtë çdo arsyeje. Kush e kujton këngën “Girl you knoë it’s
true”, do të
çuditet me grupin e famshëm Milli Vanilli. Dy këngëtarët e tij, që
morën edhe çmimin “Grammy”, nuk dinin të këndonin. Ndërsa Cassie
Chadwick jetoi 8
vjet me një pusullë që e kishte shpikur vetë dhe ku kishte falsifikuar
firmën, në të cilën shkruante se industrialisti i famshëm Andrew
Carnegie i
kishte premtuar 2 milionë dollarë. Akoma më interesante janë historitë
e Mary Baker, “Princeshës” Caraboo nga ishujt Javasu, një shërbëtore që
hiqej
si princeshë duke u veshur me rroba ekzotike e duke folur një gjuhë të
pakuptueshme që e kishte shpikur vetë. Po aq interesante ishte edhe
libri i
George Psalmanazar, një njeriu që pretendonte se kishte gjetur Evropën.

Victor Lustig, njeriu që shiti kullën “Eiffel”

Victor Lusting është mbajtur si një nga marifetçinjtë më të talentuar
që ka jetuar ndonjëherë. Ai jetoi në vitet 1890-1947 dhe mashtrimi i
tij i parë
ishte shitja e një makinerie për shtypjen e parave që nuk punonte për
30 mijë dollarë. Në vitin 1925, ideja madhështore e tij për të shitur
kullën
“Eiffel” i erdhi ndërsa lexonte një gazetë. Në artikull diskutoheshin
problemet që ishin krijuar për qytetin për të mirëmbajtur kullën e
famshme.
Kështu ai u prezantua si një zyrtar i qeverisë dhe u dërgoi gjashtë
biznesmenëve të hekurit një ftesë për të diskutuar mbi një çështje të
madhe
biznesi. Lusting iu tha biznesmenëve që riparimi i kullës “Eiffel”
ishte aq i vështirë saqë qyteti nuk mund ta përballonte më, ndaj do të
[Censored]j për hekur. Kështu ai ia shiti kullën
“Eiffel” njërit prej biznesmenëve dhe mori një tren për Vjenë me
valixhen plot me
para të thata. Blerësi ishte aq i poshtëruar nga mashtrimi, saqë i
vinte turp që të ankohej edhe në polici. Më vonë, Lusting e bindi
mafiozin e njohur
Al Capone, për të investuar 40 mijë dollarë në një punë. Ai i mbajti
paratë e Capone-s në një arkë depozite për dy muaj dhe pastaj ia ktheu
atij, duke
i thënë se biznesi kishte dështuar. Capone-s i bëri përshtypje
korrektesa e Lusting, ndaj i dhuroi atij 5 mijë dollarë. Për Lusting,
kjo ishte ajo
çfarë kishte parashikuar. Në vitin 1907, Lusting mbërriti në Shtetet e
Bashkuara dhe atje bëri ca yçkla, por fati e braktisi. Ai u arrestua
për
falsifikim parash dhe u çua në burgun e famshëm Alcatraz.

Christopher Rocancourt, “Rockefelleri francez”

Christophe Thierry Rocancourt ishte një mashtrues që hiqej si artist, i
cili kishte si objekt të veprimtarisë së tij pasanikët, duke u shtirur
si një
anëtar francez i familjes Rockefeller, një nga më të fuqishmet në botë.
Nëna e tij, në fakt kishte punuar si prostitutë dhe babai ishte një
njeri i
alkoolizuar, i cili e çoi Christopher në një jetimore kur ai ishte pesë
vjeç. Ai u arratis nga jetimorja dhe shkoi në Paris, ku stisi
mashtrimin e tij
të parë të madh: u shtir sikur ishte pronari i një prone, dhe më pas “e
shiti” atë për 1.4 milionë dollarë. Më pas ai shkoi në Shtetet e
Bashkuara, ku
përdori të paktën duzina llagapesh. Në Los Angeles ai u shtir si një
producent filmash, kampion boksi apo sipërmarrës kapitalist. Ai thoshte
se nëna e
tij ishte Sophia Loren, apo se xhaxhallarët e tij ishin Oscar de la
Renta dhe Dino de Laurentiis, dhe se kishte lidhje gjaku me njerëz të
famshëm të
ndryshëm. Ai u martua me modelen e Playboy-it, Pia Reyes, me të cilën
pati një djalë që u quajt Zeus. Ai jetoi për një farë kohe me Mickey
Rourke. Në
Kanada, Rocancourt shkroi një autobiografi në të cilën tallej me
viktimat e tij. Në maj të vitit 2002, ai u ekstradua në New York. Ai u
deklarua
fajtor për 3 nga 11 akuza të ndryshme ku përfshihej vjedhja,
kontrabanda, marrje ryshfeti dhe dhënia e dëshmive të rreme. Mashtrimet
e tij “u
vlerësuan” të paktën për 40 milionë dollarë.

Frank Abagnale, falsifikatori i filmit “Më kap nëse mundesh”

Frank William Abagnale e shtriu “aktivitetin” e tij të mashtrimit për
pesë vjet në vitet ’60. Ai lindi më 27 prill të vitit 1948 dhe
mashtrimi i tij i
parë ishte firmosja e çeqeve mbi llogarinë e tij, por tejet të
ekzagjeruar. Më pas ai printoi vetë, pothuajse kopje perfekte të
çeqeve. Ai mblodhi mbi
40 mijë dollarë, duke printuar numrin e llogarisë në një lastër boshe
të depozitës bankare, dhe iu shtoi atyre tufën me lastra reale në
bankë. Për një
periudhë dyvjeçare, Abagnale u maskua si një pilot “Frank Williams” për
të bërë xhiro falas rreth e rrotull botës. Më vonë ai u shtir si
pediatër për
11 muaj në spitalin e Georgia-s, nën emrin “Frank Williams”. Ai
gjithashtu falsifikoi diplomën e juristit të Universitetit të
Harvardit, mori provimin
e avokatit në Lousiana dhe zuri punë në zyrën e prokurorit të
Përgjithshëm të Sthetit të Lousianës. Për 5 vjet ai punoi me 8
identitete të ndryshme,
megjithëse përdorte më shumë para të thata se sa çeqe, ai kaloi mbi 2.5
milionë dollarë çeqe të falsifikuara në 26 vende. Paratë i shpenzonte
për t’u
shoqëruar me stjuardesa, për të darkuar në restorante të shtrenjta, për
t’u veshur me rroba firmato dhe për t’u përgatitur për mashtrimin e
radhës.
Filmi “Cathc me if you can” “Më kap nëse mundesh” është bazuar në
eksperiencën e tij. Abagnale, aktualisht drejton “Shoqërinë Abagnale”,
një kompani
këshillimore financiare ndaj mashtrimeve.

Ferdinand Demara, Mashtruesi i Madh

Ferdinand Waldo Demara njihet me pseudonimin “Mashtruesi i Madh”. Ai
jetoi në vitet 1921-1982, duke u shtirur si shumë njerëz, që nga murgu
deri tek
kirurg e drejtor burgu. Ai u fut në ushtrinë amerikane në vitin 1941
dhe filloi “jetët” e tij të reja, duke i marrë borxh emrin shokut të
tij të
ushtrisë, Anthony Ignolia dhe duke u larguar. Më pas shpiku vetëvrasjen
e tij, vendosi një emër tjetër, Robert Linton French, dhe u bë një
psikolog i
orientuar nga feja. Por nuk pati shumë fat, ai u kap nga ushtria dhe u
dënua me 18 muaj burg për dezertim. Më pas, ndryshoi shumë karriera
pseudo-akademike. Ai ishte, përveç të tjerave, një inxhinier,
zëvendëssherif, asistent i drejtorit të burgut, psikolog, kirurg,
avokat, ekspert për
kujdesjen e fëmijëve, murg benediktian, kryeredaktor, studiues i
sëmundjes së kancerit dhe mësues. Një punë si kjo e fundit, e çoi në
gjashtë muaj
burg. Ai nuk kërkonte të mblidhte para me atë çfarë bënte, por thjesht
respekt të përkohshëm. Akti i tij më i famshëm ishte kur u shtir si
kirurgu
Joseph Cyr në një anije kanadeze gjatë luftës koreane. Ai ia doli të
kryente operacione të suksesshme dhe uli numrin e infeksioneve, duke
përdorur
sasi të mëdha peniciline. Kjo funksionoi derisa nëna e doktorit të
vërtetë Joseph Cyr e kuptoi dhe raportoi për të. Demara u kthye në
SHBA, ai u bë
frymëzimi i filmit të vitit 1960 “Mashtruesi i Madh” dhe vdiq në vitin
1982 si një meshtar baptist.

David Hampton, “djali” i Sidney Portier

David Hampton ishte një artist mashtrues. Ai lindi në vitin 1964 dhe
vdiq në vitin 2003. Meqë s’kishte mundësi të fitonte një vend në
“Studio 54”, ai
u hoq si djali i aktorit të njohur zezak, Sidney Poitier, dhe papritur
u shpall si njeri i famshëm. Hampton e përdori “David Poitier”-in për

zhvatur vakte falas në restorante. Më pas ai iu qep të paktën një
duzine njerëzve që ta linin atë të rrinte me ta në shtëpitë e tyre apo
t’i jepnin
para, përfshirë aktoren e njohur Melanie Griffith, Gary Sinise dhe
Calvin Klein. Disa prej tyre, ai u tha se ishte shoku i fëmijëve,
disave se sapo
kishte humbur avionin për në Los Angeles dhe se kishte gjithë bagazhet
me të, dhe disave u tha se i kishin vjedhur gjithçka. Në vitin 1983,
Hampton u
arrestua dhe u dënua për mashtrimet e tij dhe u urdhërua të kthente
4.490 dollarët që u kishte marrë disa prej viktimave të tij. Historia e
tij u bë
pjesë teatri dhe më vonë film, i titulluar “Gjashtë titujt e ndarjes”.
David Hampton vdiq nga Sida në vitin 2003.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Fri 5 Jun 2009 - 10:15

kuriozitete per kafshet
-Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres

- Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht

- Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg

- Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira

- Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle

- Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i
ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e
uleta

- Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter

- Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart

- Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene

- Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate

- Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza

- Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda

- Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale

- Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje

- Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 16 Jun 2009 - 2:06


Cigaret
demtojne rende efektin pushues te gjumit, sidomos ate kur jemi “duke
gerhitur”, gjumin e thelle, ose me mire faza me e bukur e gjumit tone.
E tregon nje studim i Naresh Punjabi i Johns Hopkins University School
of Medicine ne Baltimore, i pari qe dha nje shpjegim te qendrueshem pse
duhanpiresit ankohen shpesh se jane te lodhur edhe pas shume oresh
pushim. Publikuar ne revisten Chest, studimi u bazua ne analizen e
aktivitetit elektrik te trurit te disa duhanpiresve dhe jo duhan
pireseve gjate gjumit te nates.

Te
flesh, per trurin tone do te thote te kalosh faza te ndryshme
aktiviteti; pervec asaj qe mbase eshte edhe me e njohura, faza REM
gjate se ciles enderrojme, eshte nje tjeter jo me pak e rendesishme qe
quhet gjumi i thelle: eshte momenti kur truri jone rekuperon forcat per
tu pergatitur per diten qe do te vije. Ne qofte se kjo faze reduktohet
ose shqetesohet, mund te fleme edhe 10 ore por ne mengjes ndihemi
gjithsesi te lodhur.

Nikotina
eshte nje perberje me efekte stimuluese, per kete arsye qe para shume
kohesh hipotizoheshin efekte shqetesues tek gjumi.
Por ekspertet u
ngjiten tek rrenja e ketyre efekteve. Vezhguan aktivitetin elektrik te
trurit te nje grupi duhanpiresish dhe jo duhanpiresish ndersa flinin
dhe pane qe duhanpiresit kane nje faze gjumi te thelle me te shkurter,
per me teper fazat e para te gjumit ose me mire ato qe vijne direkt
pasi te na kete zene gjumi, jane lehtesisht te luhatura nga duhani, dhe
ne fakt shfaqen turbullira ne trurin e duhanpireseve.

Keto
rezultate jane te rendesishme dhe shpjegojne perfundimisht pse
duhanpiresit ankohen shpesh per gjume te parehatshem; per me teper,
duke njohur efektet e nikotines mbi pushimin eshte nje arsye me teper
per te lene duhanin.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 16 Jun 2009 - 2:07

100 kuriozitete per trupin e njeriut qe jo te gjithe i dijne - Truri

Sot
fillojme kete maratone me 100 kuriozitete qe jo te gjithe dijne per
trupin e njeriut. Po e nisim me 10 kuriozitete per trurin meqe eshte pa
asnje dyshim pjesa me komplekse e trupit njerezor dhe me e panjohura.
1. Impulset nga nervat ne drejtim te trurit dhe anasjelltas udhetojne me nje shpejtesi prej 380 km/h.
2. Truri jone gjate funksionimit zhvillon nje energji te barabarte me ate te nje llampe 10 watt.
3.
Truri njerezor eshte ne gjendje te memorizoje 5 here me shume se
informacionet qe ndodhen ne Enciklopedine Britanike, ose cfaredo lloj
enciklopedie tjeter. Llogaritet ne terma elektronike se truri yne ka
nje kapacitet prej 3 deri ne 1000 Terabyte.

4.
Vetem truri, perdor 20% te oksigjenit qe hyn ne trupin tone dhe qe
transportohet ne gjak. Masa cerebrale eshte e barabarte me 2% te trupit
tone, por konsumon me shume oksigjen se cdo pjese tjeter e trupit.

5.
Aktiviteti cerebral eshte me i madh gjate nates, sesa gjate dites. Kjo
ndodh sepse, ne te kundert te asaj qe mund te besohet, ndodh qe truri
vihet ne aksion, pikerisht kur ne fleme. Nuk dihet mire akoma perse,
por ne qofte se shihni enderra te bukura gjate gjumit duhet te
falenderoni trurin dhe punen e tij gjate nates.

6.
Shkencetaret konfirmojne se sa me i madh te jete koeficenti juaj
intelektiv (QI), me shume enderroni. Kjo nuk duhet t’ju beje te mendoni
se ne qofte se nuk kujtoni enderrat tuaja nuk jeni inteligjent sepse
pjesa me e madhe e enderrave ka nje gjatesi shume te shkurter.

7.
Neuronet gjate jetes sone rriten. Deri pak kohe me pare besohej se
qelizat e trurit nuk zhvilloheshin apo rigjeneroheshin, kurse sot dihet
se edhe meqenese kjo rritje nuk eshte si ne pjeset e tjera te trupit,
ajo ekziston.

8.
Informacionet levizin me shpejtesi te ndryshme ne baze te tipit te
neuroneve. Jo te gjithe neuronet jane njelloj: ekzistojne disa ne
gjendje te transportojne informacione me shpejtesi 0,5 meter ne sekonde
kurse te tjere arrijne edhe deri ne 120 meter ne sekonde.

9. Truri nuk ndjen dhembje. Kjo thjeshte sepse ne te nuk ka receptore te dhembjes.
10. 80% e trurit tone eshte e ndertuar nga uje.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 16 Jun 2009 - 2:07
Angli, “Fëmija Mozaik”

Londër
- Një vajzë 6 vjeçare është pagëzuar nga mjekët me emrin “Fëmija
mozaik”. Nëse shikon me kujdes radiografinë e vogëlushes, vihet re se
organet i ngjajnë copëzave të një mozaiku që janë vendosur në formë të
çrregullt.

Vajza ka 5 shpretka, një vrimë në zemër, mushkëria e
krahut të djathë ka formën e mushkërisë së krahut të majtë, dhe mëlçi
të sëmurë dhe të vendosur në krah të kundërt, dhe stomaku është i
vendosur në krah të djathte kur duhej te ishte ne te majte.


kohën e lindjes mjekët i patën deklaruar prindërve të vajzës të mos
kishin shumë shpresa për mbijetesën e saj. Por, Betani që vuan nga një
sëmundje shumë shumë e radhë, e njohur si sindroma "Ivemark", sot
feston ditëlindjen e saj të gjashtë.

“Me shikim të parë duket
një vajzë si gjithë të tjerat- thotë e ëma Liza, 37 vjeçe- por nën
lëkurën e saj gjithçka është e pakombinuar”. Që gjatë periudhës së
shtatzënisë prindërit ishin vënë në dijeni të problemeve që do kishte
vogëlushja, por ato kishin vendosur ta mbanin.

Ndërkohë, doktor
Patrick McKiernan i spitalit për fëmijë në Birmingan thotë se “Vajza
duhet vetëm të ushtrojmë një kontroll shëndetësor dy herë në vit, çka
është një lajm i mirë për të dhe familjen e saj. Ajo ka nevojë për një
transplant të mëlçisë por për momentin po presim se kur do të ndodhë.
Ajo po ecën shumë mirë, pavarësisht problemeve të saj.”
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 16 Jun 2009 - 2:07

Basti per jeten, nje pacient i fiton doktorit 5 mije paund se jetoiMuaj
më parë mjeku i thotë 58-vjecarit, Jon Mattheës nga Milton Keynes, “Mos
bëj plane për Krishtlindje”, për shkak se nuk do të mund të jetonte nga
sëmundja e rëndë. Ai gjithashtu vuri një bast prej 100 paundesh me
doktorin që do të mbijetonte. Mattheës thotë “Në këtë kohë, vitin e
shkuar unë kontaktova me doktorin dhe ata më dhanë një probabilitet
50/1 për të mbijetuar”. “Ata thanë që maksimumi që do të jetojë pas
diagnostikimit është pikërisht 25 muaj, por sot janë 25 muaj dhe një
javë”, shton Mattheës. Graham Sharpe, zëdhënësi i mjekut Ëillaim Hill
thotë “Asnjëherë s’kam qenë kaq i kënaqur sa t’i paguaj një klienti
fitues 5 mijë paund”.


Burimi: Tirana Observer
Goditet nga roja e sigurimit se kendon keq ne karaoke
Një
person është goditur nga roja e sigurimit sepse nuk ka qenë i intonuar
kur ka kënduar në një bar karaoke në Filipine. Romy Baligula,
29-vjeçar, kishte kënduar vetëm gjysmën e këngës në një bar në San
Mateo, në lindje të Manilës, kur roja i sigurimit 43-vjeçar, Robilito
Ortega, i bërtiti se nuk ishte i intonuar. Baligula s’i shpërfilli
komentet e tij dhe vazhdoi të këndonte, por Ortega e goditi në
kraharor. Një dhunë e tillë është e zakontë në baret ku këndohet
karaoke. Këngët e Frenk Sinatrës janë hequr nga shumë klube të tilla,
pasi ishin shkaku i përleshjeve të shumta.


Burimi: Tirana ObserverMberrin kostumi i banjes per nxirje totale


Shume femra qe pelqejne te nxihen 100 perqind, tani nuk do te kene me nevoje te dalin ne plazh topless.

Nje
firme e njohur e prodhimit te rrobave te banjes ka hedhur ne treg nje
model, qe lejon kalimin ne trup te 80 perqind te rrezeve te diellit,
edhe ne pjeset e mbuluara. Kiniki ka nxjerre ne shitje linjen Tan
Through, qe perdor nje cope me vrima mikroskopike, qe te kujtojne nje
rrjete metalike.

Kostumi i banjes rezulton transparent ndaj
diellit, duke garantuar nxirje te njejte ne te gjithe trupin. Rrobat e
banjes jane te disponueshme si per femra, edhe per meshkuj me nje cmim
rreth 40 euro. Transol quhet materiali i ri qe eshte i pershkueshem nga
drita, por jo nga syte kureshtare.

Megjithate, shoqata britanike
kunder tumoreve ka shprehur dyshime, sepse trembet se nje mesazh i
tille mund te jete i gabuar. Sipas tyre, keshillohet veshja e
materialeve, qe mbrojne pjeset intime nga rrezet. E njejta kritike vjen
edhe nga British Skin Foundation, sipas te cilit nje kostum banjoje qe
lejon 80 perqind te rrezeve, mund te mos afroje asnje mbrojtje per
lekuren.

Por shpikja ka funksionuar shume mire duke pasur
parasysh shitjet, ndersa linja eshte lancuar 4 jave me pare.
Megjithate, prodhuesit keshillojne qe pushuesit te tregojne kujdes me
ekspozimin e tepruar ne diell.


Burimi: Top Channel
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Fri 26 Jun 2009 - 3:16

Mashkulli i ri më i vjetër në botë është britanik
Mashkulli i ri më i vjetër në botë është britanik

Britaniku Henry Alingham, 113 vjeç, është bërë të premten mashkulli më
i vjetër në botë, pas vdekjes së japonezi Tomoji Tanabe i cili ka
vdekur në të
njëjtën ditë me vite të njëjta, kanë njoftuar nga Libri i Rekordeve
Guinness


Alingham më 6 qershor i ka mbushur 113 vjet dhe është një nga dy
veteranëve të gjallë të Luftës së Parë Botërore në Britani. I dyti
është Harry Patch
i cili ka 110 vjet.
Rekorderi i ri, i lindur më 1896 ka pesë nipa, 12 stërnipa, 14 stër-stërnipa dhe një stër-stër-stërnip.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Fri 26 Jun 2009 - 3:16

4 Hakerat Me te Famshem ne Bot
4 Hakerat me te famshem ne te gjithe boten
1-Kevin Mitnik-Ministria e drejtësisë e SHBA e kishte shpallur atë kohë
si kriminelin kompjuterik më të kërkuar të të gjitha kohërave. Kur i
kishe 12
vjet kishe gjetur mënyrën se si të mashtrojë "Punchcard" sistemin që
atë kohë përdornin autobusat, dhe Mitnik e kishte shfrytëzuar për tu
vozitur pa
pagesë nëpër Los Angeles. Në shkollën e mesme mirrej me mashtrime
telefonike. Mashtrimin e parë më të madh, ku kishte përfituar me
miliona dollarë e
kishte kryer në vitin 1979. Një kohë kishte filluar edhe ta përgjonte
FBI, cka kishte konstatuar se ai ishte gabimi më i madh i tij. Ishte
arrestuar
dhe burgosur për 5 vite. Sot ai mirret me mbrojten në internet tek disa
firma më të mëdha në botë.

2-Jonathan James Është njëri ndër të parët e akuzuar për hakerizëm edhe
atë si 16 vjeçar. Kishte arritur të futet në Ministrinë e mbrojtjes së
SHBA
duke i infektuar me "trojan". Disa herë ishte kyqur edhe në serverat e
NASA. Ndër shumë denimet, ai ishte gjykuar edhe me ndalimin e
përdorimit të
kompjuterit.

3-Kevin Poulsen-i njohur edhe si Dark Dante i cili me aktivitetet e
tija kriminele me kompjuter kishe fotuar një "Porsche", duke i marrë të
gjitha
linjat telefonike, 102, në një radio stacion në Los Angelos, kusht i
cili për të fituar çmimin Porsche. Zyrtarisht njihet edhe si i vetmi
Haker i cili
ka arritur të hyjë në bazën e FBI. I arrestuar edhe i gjykuar me 5 vejt
burgim. Pasi doli nga burgu, ndihmoi policinë për të zbuluar dhe kapur
pedofilët në internet.

Linus Torvalds-Njëri ndër themeluesit e sistemit operativ me emër
të njejtë "Linux", i cili edhe ka marrë emrin e tij. Për dallim nga të
tjerët, ai
dijen e tij nuk e ka përdorë për të përfituar materlialisht, por
përdorusve t'i ofrojë një sistem operativ pa pagesë, çka dhe "Linux"
është. Bën pjesë
në vizionarët kompjuterik të cilët me ndikimin e tyre kanë përparuar
shumë teknologjinë kompjuterike.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Fri 26 Jun 2009 - 3:17

Foshnja flet disa minuta pas lindjes
Ngjarja e çuditshme ka ndodhur në qytetin
Norilsk të Rusisë, ku një foshnjë djalë nisi të flasë disa minuta pasi
kishte lindur. Sipas lajmit që bëhet
i ditur nga faqja “pravda.ru”, thuhet se foshnja fliste fjalë në dijeni
të plotë. Gazetari thotë se ishin çuditur jashtë mase kur kishin parë
vetë
aftësitë përtej të zakonshmes të fëmijës me emrin Stetan. Sapo kishte
lindur, fëmija kishte thënë “baba”, e pas disa minutash “nënë”. Kur një
ditë më
pas, e ëma, Liza, i thotë të birit “do vijë babi”, Stepan tha: Babai?
Kush?

Psikologja-gjinekologe Marina Papanova që ishte e pranishme gjatë
lindjes së Stepanit, deklaroi se e kishte dëgjuar fëmijën të fliste me
veshët e saj.
“Punoj qyshprej vitit 1986 në këtë maternitet dhe kurrë nuk më ka
rastisur një episod i tillë. Fëmijët e sapolindur e kanë shumë të
vështirë t’i
belbëzojnë këto fjalë”, tha ajo.

Papanova vazhdon më tej: "Embrioni është i përshtatshëm të edukohet
qysh në bark të nënës. Ai mund ta ndjejë botën nëpërmjet ndjenjave të
së ëmës.
Nëse me embrionin punohet dhe mundohet t’i jepet një edukim si fëmijë i
lindur, fëmija mund të lindë me aftësi të jashtëzakonshme”, tha ajo.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Fri 26 Jun 2009 - 3:17

Ja 5 hotelet me luksoze
Forbes: Ja 5 hotelet me luksoze
Doni te beni ndonje cmenduri qe kushton 27 mije euro ne nate? Prenotoni
Penthouse Suite ne Hotel Martinez ne Kane, te cilin revista amerikane
"Forbes"
e ka klasifikuar ne krye te top 5 hoteleve me te shtrenjte ne bote.
Kundrejt kesaj shifre mund te shijoni dy hamame private, nje saune dhe
nje tarrace me pamje panoramike ne det, pa harruar dy dhoma gjumi,
sallonin,
dhomen e ngrenies dhe garderoben qe kompletojne apartamentin luksoz.

Sikur te mos mjaftonte, hoteli disponon edhe nje plazh te madh privat.

Nese cmenduria juaj kerkon mijera drita te New York, askund nuk eshte
me mire se Four Season Hotel, e sidomos legjendarja Ty Warner Penthouse
Suite.
Ne kete rast, mund te kurseni, duke qene se vlera shkon ne 25 mije euro
ne nate, per nje ambient rreth 400 metra katrore, qe ofron nje pamje
360 grade
ne Manhattan. Po ashtu keni sherbimin e nje maxhordomi, te nje trajneri
personal dhe nje shoferi.

Po me te njejten shifer mund te kaloni nje nate te paharrueshme edhe ne
Royal Penthouse Suite ne Hotel President Wilson ne Gjeneve. Atje ka nje
ashensor privat, telekamera sigurie, dyer dhe dritare te blinduara dhe
'panic button' prane shtratit, nese vertete jeni paranojake.

Nese jeni me te qete mund te argetoheni me nje ndeshje bilardoje, pak
muzike klasike, pa harruar pamjen e mrekullueshme te Gjeneves.

Ndersa kush kerkon plazh dhe e ka portofolin e fryre mund te shkoje ne
Royal Villa ne Grand Resort Lagonissi te Athines ne Greqi, ku per
24.600 euro
ne nate, mund te keni nje maxhordom, kuzhinier privat dhe duhet vetem
te ngrini gishtin per t'ju ardhur ne moment pija qe deshironi. Nje
pianist do te
mendoje per t'ju krijuar atmosferen e duhur romantike.

Jeni tipa aktive? Mos u shqetesoni, sepse Vila ju ofron edhe dy pishina, nje palester dhe sigurisht nje plazh ekskluziv.

Ne vendin e peste eshte Presidential Suite ne Hotel Cala te Volpe ne
Bregun e Kalter. Per me pak se 20 mije euro ne nate, do t'ju ofrohen
tri dhoma
gjumi me nga nje banjo secila, nje pishine me uje te kripur si dhe nje
solar.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Fri 26 Jun 2009 - 3:18

Vajza me 56 yje sajoi gjithcka
E njohur ne te gjithe boten per shkak
te fytyres me 56 yje tatuazh, Kimberley Vlaemnick ka sajuar gjithcka
rreth historise se saj.

E njohur ne te gjithe boten per shkak te fytyres me 56 yje tatuazh,
Kimberley Vlaemnick ka sajuar gjithcka rreth historise se saj.

Ne fakt ne te gjitha rrefimet televizive, 18-vjecarja belge ishte paksa
e paqarte kur thoshte se gjate berjes se tatuazheve e kishte zene gjumi
dhe se
kur ishte zgjuar kishte pare gjysmen e fytyres se te mbuluar me yje.

Shkak per kete sipas vajzes ishte mungesa e komunikimit te qarte me
personin qe realizoi tatuazhin 37-vjecarin Rouslan Toumaniantz.

Por zbulimin e misterit te 56 tatuazheve e beri nje televizion belg
gjate nje emisioni te titulluar "Off the record" (Telekamerat
'pothuajse' te
fikura).

Derisa kamera ishte e ndezur vajza tregoi versionin e saj te zakonte,
por kur ajo mendoi se kishte mbaruar pune nuk arriti ta fshehe te
verteten.

Nuk e dinte se po regjistrohej serish, kur ajo tha: "Tatuazhi eshte
shume i bukur...pra versioni zyrtar eshte se Kimberley hyri ne dyqan
per te bere
tre yje ne hunde, te cilat i pelqyen aq shume sa vendosi t'i
shumefishonte.

Kimberley kishte qene e zgjuar gjate gjithe procesit dhe shihej ne pasqyre sa here qe te mundej.

Probemi i vetem ishte babai i saj, i cili nuk mund ta pranonte me ate pamje. Kjo ka qene arsyeja e genjeshtres se 18-vjecares...
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Fri 26 Jun 2009 - 3:18


avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga MitrovicA prej Sat 27 Jun 2009 - 2:13

papapappa sa mir heheehhe
avatar
MitrovicA
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 3880
 <b>Piket</b> Piket : 3966
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 30 Jun 2009 - 10:02

Dhjetë hajdutët më budallenj në botë
Nganjëherë, krimet e organizuara më së miri
shkojnë keq. Kjo ndodh për arsye aksidentale ose thjesht nga
budallallëku. Në rastin konkret, bëhet fjalë
për dështime të tmerrshme dhe qesharake që kanë rezultuar nga
budallallëku i pastër i atyre që kanë menduar të bëjnë një grabitje.
Ata mund të
cilësohen pa frikë si dhjetë hajdutët më budallenj që kanë ekzistuar. I
tillë është rasti i David Goodall, i cili vendosi të vidhte në një
dyqan të
mbushur me detektivë.
Më 20 nëntor 1978, David Goodhall dhe dy bashkëpunëtore femra, hynë në
një dyqan pajisjes shtëpiake në Jorkshaier, për të vjedhur artikuj të
ndryshëm.
Pasi futën disa palë perde në një çantë praktike, treshja tentoi të
largohej, duke dalë secili nga ndarje të ndryshme. Sidoqoftë, ato u
dalluan
menjëherë nga detektivët e dyqanit. Goodhall dhe shoqërueset e tij nuk
arritën ta vënë re së në dyqan, pikërisht në ato momente po zhvillohej
një
mbledhje e detektivëve të dyqanit. Apo një hajdut tjetër budalla që
shfaqet në gjyq pikërisht me këpucët e vjedhura, për të cilat po
zhvillohej
seanca.
Dhe pa e vrarë mendjen, me një fodullëk të tepruar, ai vendos këmbët
mbi tavolinë duke i dhënë mundësinë jurisë të mos kërkonte për prova të
mëtejshme. Charles Taylor nga Kansasi u arrestua pasi kishte grabitur
një dyqan këpucësh me thikë dhe kishte vjedhur një palë këpucë numër 42

kushtonin 69 dollarë. Gjatë procesit gjyqësorë, tre muaj më vonë,
Taylor vuri këmbët në mënyrë arrogante mbi tavolinën e mbrojtjes. Ai
kishte veshur
pikërisht këpucët e vjedhura. Gjykatësi nuk mund t'u besonte syve. "U
përkula dhe s'po ua ndaja sytë. Sigurisht që askush s'do të ishte aq
budalla sa
të vishte këpucët e vjedhura në gjyqin e tij", tha më vonë ai. Por në
fakt, rezultoi se ai ishte me të vërtetë budalla.
Një rast tjetër qesharak është kur humb më shumë sesa fiton nga një
grabitje. Në vitin 1977, në Sauthamton, Angli, një hajduti i lindi
ideja e mençur
për të vjedhur një kasën në një supermarket lokal.
Pasi mblodhi disa sende ushqimore, ai u afrua tek kasa dhe vendosi një
bankënotë dhjetë paund në banka. Shitësja e dyqanet e mori kartmonedhën
dhe
hapi kasën për të futur brenda paratë.
Në këtë pikë, hajduti mori ç'kishte brenda kasa dhe iku me vrap. Mirëpo
kjo nuk rezultoi dhe aq e suksesshme pasi ai kishte marrë vetëm 4.37
paund
duke humbur më shumë sesa fituar.

Vesh këpucët e vjedhura në gjyq
Charles Taylor nga Kansasi u arrestua pasi kishte grabitur një dyqan
këpucësh me thikë dhe kishte vjedhur një palë këpucë numër 42 që
kushtonin 69
dollarë. Gjatë procesit gjyqësorë, tre muaj më vonë, Taylor vuri këmbët
në mënyrë arrogante mbi tavolinën e mbrojtjes. Ai kishte veshur
pikërisht
këpucët e vjedhura. Gjykatësi nuk mund t'u besonte syve. "U përkula dhe
s'po ua ndaja sytë. Sigurisht që askush s'do të ishte aq budalla sa të
vishte
këpucët e vjedhura në gjyqin e tij", tha më vonë ai. Por në fakt,
rezultoi se ai ishte me të vërtetë budalla.

Në vendin e gabuar, në kohën e gabuar
Më 20 nëntor 1978, David Goodhall dhe dy bashkëpunëtore femra, hynë në
një dyqan pajisjes shtëpiake në Jorkshaier, për të vjedhur artikuj të
ndryshëm.
Pasi futën disa palë perde në një çantë praktike, treshja tentoi të
largohej, duke dalë secili nga ndarje të ndryshme. Sidoqoftë, ato u
dalluan
menjëherë nga detektivët e dyqanit. Goodhall dhe shoqërueset e tij nuk
arritën ta vënë re së në dyqan, pikërisht në ato momente po zhvillohej
një
mbledhje e detektivëve të dyqanit.

Çeku me emër
18-vjeçari, Charles A. Meriweather hyri fshehurazi në një shtëpi në
Baltimore natën e 23 nëntorit 1978. Ai përdhunoi gruan që jetonte aty
dhe pastaj
bastisi shtëpinë. Kur ai zbuloi se ajo kishte vetëm 11 dollarë para të
thata e pyeti: "Si i paguan faturat?". "Me çek", iu përgjigj ajo.
Atëherë ai i
kërkoi asaj që t'i shkruante një çek me 30 dollarë, por më pas i
ndryshoi mendja dhe kërkoi 50 dollarë. Kur ajo e pyeti se në emër të
kujt ta lëshonte
çekun ai i tha emrin e tij. Disa orë më pas, ai u arrestua.

Mbajeni kusurin
Në vitin 1977, në Sauthamton, Angli, një hajduti i lindi ideja e mençur
për të vjedhur një kasën në një supermarket lokal. Pasi mblodhi disa
sende
ushqimore, ai u afrua tek kasa dhe vendosi një bankënotë dhjetë paund
në banka. Shitësja e dyqanet e mori kartmonedhën dhe hapi kasën për të
futur
brenda paratë. Në këtë pikë, hajduti mori ç'kishte brenda kasa dhe iku
me vrap. Mirëpo kjo nuk rezultoi dhe aq e suksesshme pasi ai kishte
marrë vetëm
4.37 paund duke humbur më shumë sesa fituar.

Grabitja e salduar
Më 23 gusht 1980, një bandë e organizuar hajdutësh filluan bastisjen e
tyre të sigurt në zyrat e një qendre zbavitëse në Suseks, duke vjedhur
si
fillim një motobarkë. Duke përdor skitë e ujit për të kaluar lumin, ato
tërhoqën pajisjet e tyre dhe arritën deri tek qendra. Sidoqoftë, ato që
ato i
kishin menduar si pajisje prerëse, në fakt ishin ingranazhi saldimi dhe
shumë shpejt ato e mbyllën fare ambientin, ku ndodheshin. Mëngjesin
tjetër,
stafit të zyrës iu desh thuajse një orë që të hapte ambientin sërish.

Kush është njeriu me maskë?
Clive Bunyan shkoi në një dyqan në Kaiton, Angli dhe e detyroi shitësen
e dyqanit t'i jepte 157 paund nga arka. Më pas ai u largua me
motoçikletë. Për
të fshehur identitetin e tij, ai e vuri helmetën në gjithë fytyrën. Kjo
ishte një arratisje e suksesshme, përveç një detaji: ai kishte harruar
se në
helmetë shkruhej "Clive Bunyan - Shofer". Bunayan u arrestua dhe u
detyruar të paguante për krimin e tij duke shërbyer në komunitet për
200 orë.

Avokati më i keq
25-vjeçar, Marhshall George Cummings, Jr, nga Oklahoma u dënua për
grabitje të mbetur në tentativë në lidhje me një vjedhje të pastër në
një qendër
tregtare, më 14 tetor 1976. Gjatë gjyqit që u zhvillua në janar,
Cummings vendosi që të ishte avokati i vetes. Teksa ekzaminonte
viktimën, Cummings e
pyeti: "A e keni parë mirë fytyrën time, kur ju tërhoqa çantën".
Cummings vendosi më vonë që t'ia besonte mbrojtjen e tij një avokati
publik, por
ishte shumë vonë. Ai u dënua me dhjetë vjet burg.

Hajduti që s'di të mbajë gojën
Dennis Newton ishte në gjyq në vitin 1985 për grabitje me armë në
Oklahoma Siti. Prokurori, Larry Jones i kërkoi njërit prej
dëshmitarëve,
supervizoren e dyqanit që ishte grabitur që të identifikonte
grabitësin. Kur ajo drejtoi gishtin ndaj të pandehurit, Newton brofi në
këmbë dhe e
akuzoi dëshmitaren se gënjente duke i thënë: "Unë mund të t'i kisha
hedhur trutë në erë". Pas një momenti qetësie, ai shtoi, "Nëse do kisha
qenë ai që
ka grabitur dyqanin". Ai u dënua me 30 vjet burg.

Gardhi i gabuar
Stephen Le dhe dy ortakë të tij të rinj u përpoqën të hyjnë në një
kamion të parkuar në Kaliforni më 27 shtator 1989. Por pronari i kapi
ato teksa
përpiqeshin të hynin në kamion, i ndoqi ato dhe kërkoi ndihmë nga
policia. Le dhe njëri prej shokëve të tij kapërcyen një gardh dhe ikën.
Por shumë
shpejt rezultoi se ato kishin zgjedhur gardhin e gabuar, pasi ai ishte
gardhi që rrethonte burgun "San Quentin". Ato u vunë nën gjykim, por
nuk u
dënuan më burg.

Plagos veten në këmbë
Në shkurt të vitit 2004, Carlos Henrique Auad nga Brazili, hyri në një
bar pranë shtëpisë së tij dhe vodhi një televizor. Disa net më vonim
Auad u
përpoq sërish të futej në të njëjtin bar, kësaj radhe nëpërmjet çatisë.
Kësaj radhe ai mbante një armë me vete dhe rrëshqiti e arma u shkrep
duke e
plagosur atë në këmbë. Ai shkoi në shtëpi, por nuk vuri re se nga pas
kishte lënë shenja gjaku. Të nesërmen policia e arrestoi në shtëpinë e
tij.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 30 Jun 2009 - 10:02

Kinezi dyvjeçar është duhanpirësi më i ri në botëNjë kinez dyvjeçar është djaloshi më i vogël në botë i cili pi duhan, e
krejt kjo “falë” babës së tij i cili personalisht e ka mësuar si ta
ndezë
cigaren.
Dyvjeçari Tong Liangliang ka lindur me herni testikulare, e duke marrë
parasysh se është tepër i ri për operacion, baba i tij e ka mësuar të
pi duhan
për t’i përballuar dhimbjet më lehtë.

Baba nuk ka qenë i vetëdijshëm për vesin që ia ka imponuar djalit të
tij, derisa çuni nuk ka filluar të pi çdo ditë e më shumë duhan. Tong
tani pi një
paketë cigare në ditë, e kur t’i harxhohen cigaret, djaloshi shtrihet
në dysheme dhe fillon të bërtas, njoftojnë agjencitë.

Edhe pse Tong është duhanpirësi më i ri në botë, ai nuk do të
kategorizohet në Librin e Rekordeve Guinness sepse ata refuzojnë
promovimin e çfarëdo
veseve të dëmshme për njeriun.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 30 Jun 2009 - 10:03

Lind vajza me 3 kembe


Vogelushja e quajtur Esmidia Rojas Foneska ka lindur me tre kembe. Tete
dite pas lindjes prinderit e kane cuar ne spitalin e Limas ne Peru, per
te
shqyrtuar mundesine e heqjes se kembes se trete. Per mjeket kjo kembe
eshte pjesa e mbetur e nje binjaku siamez te paformuar. Vajza do te
ekzaminohet
nga specialistet, te cilet do te percaktojne nese Esmidia ka ne trupin
e saj te vogel organe te tjera qe mund te vene ne rrezik shendetin e
saj. "Na
duhen specialist gjenetike, gastroenterologe, ortopediste,e shume te
tjere qe nuk i kemi ne kete spital", tha mjeku qe kujdeset per vajzen.
Ajo ka
lindur ne nje fshat te larget te kryeqytetit te Peruse, Lima, ndaj
shpenzimet mjekesore te bebes do te mbulohen nga shtetit.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 30 Jun 2009 - 10:03

Ligjet me te cuditshme ne bote !!!
Në Ilinois (SHBA) ndalohet përdorimi i anglishtes. Gjuha zyrtare dhe e vetmja e lejuar është...amerikanishtja.

Në Masaçusets, cilido që merr pjesë në një varrim nuk mund të hajë më tepër se 3 senduiçë.

Në Altuna të Pensilvanisë, u ndalohet bejbi-siterve të hanë nga frigoriferi i punëdhënësit të tyre.

Në Gjeorgji, ligji ndalon përhapjen e thashethemeve. (mirë qe sjetojm ne Gjeorgji ne shqiptaret )

Në Uallden, në shtetin e Nju Jorkut, është e ndaluar t`i japësh dikujt ujë pa certifikatë kontrolli.

Në Suedi ligji u ndalon prindërve të ofendojnë fëmijët.

Në fisin indian Malagasai, djemtë e kanë të ndaluar të jenë më të gjatë
se babai i tyre. Shkelësit dënohen me para ose me një lopë.

Në Peru u ndalohet prindërve tu venë fëmijëve të tyre emra qesharakë.
Kjo erdhi pasi u vunë re raste të tilla kur fëmijëve u ishin vënë emra
si "H2O,
synetli, konflikt, kokëprerë, greenspeace,etj.

Në Texarkana të Arkansasit, çdo person që hap një derë është i detyruar me ligj që ta mbyllë atë.
Në rezervën e indianëve Paiutë, në Kaliforni, një vjehërr nuk ka të
drejtë të qëndrojë më tepër se 30 ditë në vit tek fëmijët e saj.

Në Idaho (SHBA) u ndalohet burrave tu bëjnë dhuratë grave kuti me çokollatë më të lehta se 25 kilogramë.

Në Karolinën e Veriut, ndalohet këndimi i keq. (kush është i stonuar ben gati denimin me vdekje )

Në Pitsburg të Pensilvanisë është e ndaluar me ligj të flesh në një frigorifer.

Në Nebraska ndalohet teshtitja në publik.

Në Boston ndalohet të luash violinë në rrugë.

Në Oklahoma ndalohet përgjimi në dyert e të tjerëve.

Në Tombston, Arizona, nuk lejohet askush mbi moshën 18-vjeçare të qeshë nëse nuk i ka të gjithë dhëmbët në gojë.

Në Thri Forks, Idaho, u ndalohet burrave tu bëjnë frymëmarrje artificiale derrave, qenve dhe maceve.

Në një nga fiset e Amazonisë ndalohet varrosja e njerëzve që vdesin.
Për këtë arsye të moshuarit që vdesin prihen dhe hahen nga antarët e
familjes.
Sidoqoftë nga ky rregull shpëtojnë gratë të cilat kanë të drejtë të
varrosen, meqenëse indianët e Amazonisë besojnë ...se mishi i tyre
është helmues.


Në qyteti e Çikos, Kaliforni, ndalohet shpërthimi i një bombe bërthamore brenda qytetit. Shkelja dënohet me 500 dollarë

Jasper- Alabama është e ndaluar qe burri të rrahi gruan me një shkop me të madh se diametri i gishtit të madh.
është e ndaluar me ligj të luash Domino të Djelave.

Alaska - është e ndaluar me ligj qe dreret të bejne sex ne rruget e qytetit, dhe është e ndaluar tu japesh alcohol drereve.

Tucson- Arizona është e ndaluar qe femrat të veshin pantallona.

Globe-Arizona është e ndaluar qe të luash letra ne rruge me një Native American.

Fayetteville-Arizona burri mund të rrahi gruan ligjerisht, por vetem një here ne muaj.

Arkansas- Flirtimi midis një burri dhe një gruaje ne rruget e Little Rock ka pasoja me 30 ditë burg
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 30 Jun 2009 - 10:05

Një shtëpi e thjeshtë dhe e varfër...
Hidhuni një sy fotografive më poshtë.
Nëse jeni kurioz të mësoni se ku është ky hotel, ju informoj se nuk është hotel, është SHTËPI.
I përket familjes së Zayed bin Sultan Al Nahyan,i cili është qeveritar në Abu-Dhabi.

Audi A8 i argjend... u bë posaçërisht për të. NUK ËSHTË ARGJEND NË NGJYRË POR ËSHTË I BËRË KOMPLET ME ARGJEND!!!avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 30 Jun 2009 - 10:07

Eshte 16 vjec por duket vetem 2
Eshte 16 vjec por duket si nje 2 vjecare. Per amerikanen Brooke
Greensberg koha kalon ne menyre krejt te vecante. Trupi nuk i
zhvillohet ne menyre te
njetrajteshme, por cdo pjese e trupit te vajzes-femije duket se
zhvillohet ne menyre te pavarur nga te tjerat.
Brooke ka mbushur 16 vjec ne janar te 2009, peshon 7 kilogram dhe eshte vetem 75 centimetra e gjate.
Sipas mjekeve shkencetare qe ndjekin zhvillimin e saj cdo dite
struktura skeletore e saj eshte tipike per nje femije 10 vjecare. Kur
eshte e lumtur
nuk flet por buzeqesh dhe eshte ne gjendje te njohe personat qe i rrine
prane gjate dites.
Ne shtate vitet e para te jetes se saj i eshte dashur te perballet me
shume semundje duke dale gjithmone fitimtare, shtate raste me ulcer ne
stomak
dhe 14 dite ne koma si pasoje e nje tumori ne tru. Qe ne vitet e para
te jetes i eshte nenshtruar nje terapie intensive me hormone te
rritjes, terapi
e cila nuk pati efekt as ne peshe dhe as ne strukturen trupore.Asnje
doktor nuk guxon te jape nje mendim se sa mund te jetoje Brooke.
Per te kuptuar bllokimin e rritjes dhe te plakjes se saj shkencetaret
kane marre kampione te ADN-se dhe qelizave te saj dhe po i studiojne me
imtesi
ato. Doktor Richard Walker, profesor ne fakultetin e Mjeksise ne
Universitetin e Florides se Jugut eshte i bindur qe vajza eshte nje
celes per
shkencen. Rasti i saj mund te coje ne zbulimin e natyres se
vdekshmerise njerezore dhe ne izolimin e geneve pergjegjese per
plakjen, per te siguruar
nje rini te perjeteshme.
Teoria e doktor Richard Walker mund te sjelle ndryshime ne zbulimet
mjekesore dhe ne studimet e ADN-se dhe ne zbulimin e menyres per te
"izoluar"
genin e plakjes, por ajo mbart me vete nje numer te madh problemesh
etike.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Geri prej Tue 30 Jun 2009 - 10:07

Harry Potter qiraxhi të Mbretëresha Elizabeth IIMbretëresha britanike, Elizabeth II, ka gjetur një mënyrë të re për të
fituar para. Ajo ia ka dhënë me qira një pjesë të madhe të pyllit në
Swinley,
jo larg Pallatit Windsor, kompanisë filmike Warner Bros, e cila në atë
zonë do ta xhirojë filmin e ri për magjistarin e vogël Harry Potter.
Gjatë dy muajve të ardhshëm, të gjitha yjet e filmit për djaloshin
magjistar përfshirë këtu edhe vetë Potterin, respektivisht aktorin
Daniel
Radcliffe, do të marrin pjesë në xhirimin e filmit, që është vazhdim i
filmave të mëparshëm të realizuar në bazë të librave të autores JK
Rowling.

Mbretëresha, siç bëjnë të ditur mediat botërore, është shprehur e
entuziazmuar me këtë veprim, pasi është adhuruese e Harry Potterit.
Shuma e
kontratës mbahet në fshehtësi, mirëpo tabloidi britanik Sun thekson se
bëhet fjalë për një shumë të majme parash.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme....?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi