Më shumë arsye për ta lënë duhanin

Shko poshtë

Më shumë arsye për ta lënë duhanin

Mesazh nga Geri prej Thu 21 May 2009 - 12:11Të dhënat e reja për dëmet që i shkakton pirja e duhanit vërtetojnë se
duhanpirja shkakton vdekjen e hershme, si edhe është njëri nga faktorët
e
rrezikut për sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.
Një studim i realizuar nga Universiteti i Oslos dhe Instituti norvegjez
për shëndetësi publike, ka treguar se joduhanpirësit jetojnë më gjatë
dhe janë
shumë më pak të rrezikuar nga sëmundjet kardiovaskulare, në krahasim me
duhanpirësit.

Studimi, i cili ka zgjatur tre dekada, ka treguar se 45% nga meshkujt
duhanpirës të cilët ishin paraqitur në vitin 1974 kanë vdekur deri në
fund të
studimit (2004), ndërsa kanë vdekur vetëm 18% nga meshkujt joduhanpirës
me moshë të ngjashme, të cilët ishin paraqitur vullnetarë në studim.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi