Teprimi me pije të gazuara dobëson muskujt dhe zemrën

Shko poshtë

Teprimi me pije të gazuara dobëson muskujt dhe zemrën

Mesazh nga Geri prej Thu 21 May 2009 - 12:12Personat të cilët gjatë ditës pinë disa litra lëngje të gazuara mund të
kenë probleme serioze me muskujt, madje edhe me zemrën, për shkak të
zvogëlimit të nivelit kaliumit në gjak.
Ndërkohë revista shkencore “International Journal of Clinical Practice”
shkruan se ndryshimi i nivelit të kaliumit mund ta ndryshojë dukshëm
punën e
sistemit kardiovaskular.

Mungesa kronike e kaliumit, të cilën e shkakton pirja e tepruar e
kokakolës dhe pijeve tjera të gazuara mund të sjellë deri te ndryshimet
e ritmit të
zemrës.

Mungesa e kaliumit shkakton dobësi muskulore, gulçe, goditje të ndjeshme të zemrës dhe mundim.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi