Përtypni aspirinë

Shko poshtë

Përtypni aspirinë

Mesazh nga Geri prej Thu 21 May 2009 - 12:13Personat të cilët kanë pasur dhe kanë probleme me zemrën, kanë shumë më
tepër dobi nga aspirina nëse e përtypin atë, sesa kur e marrin në formë
tablete të zakonshme, sugjeron studimi i publikuar në revistën "Stem
Cells".
Këtë konkludim e ka marrë ekipi i shkencëtarëve nga Universiteti i
Kalifornisë në San Diego, të cilët kanë studiuar se cila formë e
aspirinës ka efekt
më pozitiv te pacientët të cilët kanë pasur probleme me zemër.

Pacientët pjesëmarrës në studim janë ndarë në tre grupe: grupi që e ka
gëlltitur aspirinën e zakonshme, grupi i cili e ka përtypur tabletën e
zakonshme të aspirinës dhe grupi i cili e ka përtypur aspirinën e
prodhuar veçanërisht për këtë qëllim.

Duke llogaritur nivelin e barit në gjak, ekipi studiues ka zbuluar se
aspirina e cila mund të përtypet vazhdimisht kishte pasur absorbim më
të madh
dhe më të shpejtë në krahasim me aspirinën e zakonshme.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi