Mendo para se të bësh Gjynah !

Shko poshtë

Mendo para se të bësh Gjynah !

Mesazh nga Erisa prej Sun 31 May 2009 - 7:01

A nuk turprohesh të i bësh gjynah Allahut...
Mendo motër e dashur:
Para se ta kundërshtosh Allahun e Lartësuar, mendo për dunjanë dhe parëndësinë e saj, për përgënjështrimin e saj, mendo se është kalimtare.

Para se ta kundërshtosh Allahun e Lartësuar, mendo në ahiretin e përgjithmonshëm, dhe se atje është jeta e vërtet, atje është shtëpia e përherëshme, stacioni i fundit.

Para se ta kundërshtosh Allahun e Lartësuar, kujto zjarrin e xhehenemit dhe thellësinë e tij, nxehtësinë e tij, dënimin e rëndë që e përjetojnë banorët e tij …

Para se ta kundërshtosh Allahun mendo për xhennetin dhe atë se çfarë ju ka përgatitur Allahu atyre që i binden Atij. Atje gjendet ajo çfarë syri nuk e ka parë dhe çfarë veshët nuk kanë dëgjuar dhe çfarë zemra e njeriut nuk e ka paramenduar.

Mendo motër e dashur:
Para se ta kundërshtosh Allahun, mendo se sa do të jetosh në këtë dunja, 60 vjet , 80 vjet, 100 vjet, 1000 vjet. Më pas çfarë? Më pas vdekje dhe pas kësaj xhennetin e begatshëm ose zjarrin e xhehenemit.

A nuk turprohesh të i bësh gjynah Allahut e Ai të sheh?
A nuk turprohesh të i bësh gjynah Allahut.. kurse ti po e shfrytëzon tokën e Tij?!
A nuk turprohesh të i bësh gjynah Allahut.. e Allahu është Ai që të ushqen dhe të japë të pish, të furnizon dhe të ndihmon të mbijetoshë!

Motër e dashur:
O ti e cila e kundërshton Allahun! Kthehu tek Allahu, Allahu e ka të hapur derën e teubes, Allahu e zgjatë dorën natën që t’ia falë njeriut gabimet e ditës. Dhe e zgjatë dorën ditën që t’ia falë njeriut gabimet e natës. Allahu e do atë që kërkon falje, andaj drejtohu me falje kah Ai.
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mendo para se të bësh Gjynah !

Mesazh nga Shaban Cakolli prej Sun 31 May 2009 - 7:16

ne te gjithe kemi nje krijues,vetem duhet te kujdesemi te mos e lendojme
avatar
Shaban Cakolli
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 3445
 <b>Piket</b> Piket : 3590
Regjistruar : 24/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mendo para se të bësh Gjynah !

Mesazh nga Erisa prej Sun 31 May 2009 - 7:19

Muhammedi a.s thote: Te gjith bijte e Ademit jane mekatare, me te miret jane ata qe pendohen.
Kjo eshte nje shprese per ata qe thojne se jane mbushur dhe mbuluar me mekate e thone se Allahu nuk mund te mi fal.
Allahu s.v.t thote ne hadith Kudsij:
Nese vjen tek une me mekate sa kodrat dhe arrijne kupen e qiellit e sme ke bere shirk, une ti fali dhe
nuk merzitem hic.

avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mendo para se të bësh Gjynah !

Mesazh nga Shaban Cakolli prej Sun 31 May 2009 - 7:23

ne patjeter gabojme se jemi te pa persosur,por nese kur kuptojme se kemi gabuar pendohemi,dhe gabimet e ngjajshme nuk i perserisim do te falemi nga krijuesi.
avatar
Shaban Cakolli
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 3445
 <b>Piket</b> Piket : 3590
Regjistruar : 24/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mendo para se të bësh Gjynah !

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi