Meshkujt sëmuren më shumë nga kanceri

Shko poshtë

Meshkujt sëmuren më shumë nga kanceri

Mesazh nga Geri prej Fri 26 Jun 2009 - 3:11

Shkencëtarët kanë mbetur të befasuar kur kanë
kuptuar se ekziston dallim i madh ndërmjet gjinive se kush do të
sëmuret nga kanceri.
Duke analizuar te dhënat e grumbulluara gjatë viteve 2006 dhe 2007,
shkencëtarët britanike kanë vërejtur se meshkujt ishin për 40% më të
rrezikuar që
të sëmurën nga format e ndryshme të kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse në
raport me femrat.

Me përjashtimin e llojeve gjinore të kancerit (siç është kanceri i
gjirit te femrat dhe ai i testiseve ose prostatës te meshkujt) meshkujt
prinin me
70% të rrezikut për t’u sëmurë nga kanceri.

Arsyet për të cilat meshkujt sëmuren më shumë nga kanceri nuk janë të
njohura, ndërkohë faktorët e rrezikut, siç janë pirja e duhanit,
mbipesha,
konsumimi i tepruar i alkoolit etj., mund të jenë disa faktorë të cilët
favorizojnë paraqitjen e kancerit te meshkujt.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi