Viktimat e Luftes se Dyte Boteror

Shko poshtë

Viktimat e Luftes se Dyte Boteror

Mesazh nga Geri prej Wed 22 Jul 2009 - 6:46

Viktimat e Luftes se Dyte Boteror


LONDER - Personalitetet boterore do te mblidhen te henen ne Moske per
perkujtuar 60-vjetorin e perfundimit te Luftes se Dyte Boterore ne
Europe. Kjo
lufte ishte me e kushtueshmja per sa i takon humbjes se jeteve
njerezore. Numri i pergjithshem i viktimave duke perfshire te renet ne
beteje dhe
civilet, llogaritet ne te pakten 50 milione. Ne kete shifer perfshihen
edhe 6 milione hebrenj kryesisht ne Poloni, viktima te Holokaustit. Ky
eshte
treguesi i shkalles se gjakderdhjes, qe llogarit humbjet njerezore ne
vende te ndryshme. Me poshte paraqitet nje tabele me shifrat e
viktimave, te
pranuara ne vendet kryesore te perfshira ne lufte:


VENDI USHTARAKE CIVILE GJITHSEJ

Bashkimi Sovjetik 13600000 7700000 21300000

Gjermani 3250000 3810000 7060000

Japoni 1506000 300000 1806000

Kine 1324000 10000000 11324000

Poloni 850000 6000000 6850000

Rumani 520000 465000 985000

Hungari 750000

Austri 380000 145,000 525000

France 340000 470 000 810000

Greqi 520000

Itali 330000 80000 410000

Cekosllovaki 400000

Britani 326000 62000 388000

Jugosllavi 300000 1400000 1700000

SHBA 295000 295000

Finlande 79000 79000

Kanada 39000 39000

Indi 36000 36000

Australi 29000 29000

Filipine 27000 91000 118000

Bullgari 19000 2000 21000

Zelande e re 12000 12000

Holande 14000 236000 250000

Belgjike 10000 75000 85000

Afrike e Jugut 9000 9000

Novergji 5000 5000

Danimarke 4000 4000
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi